A hiszti kezelése 3 kérdéssel
Kipróbált módszerem ez is. Gyakran kaptam lehetőséget az éles tesztelésre, nemcsak a saját gyermekemnél. Nem a dackorszakos hisztire nyújt megoldást, inkább nagyobb, már beszélni tudó, jól kommunikáló gyerekeknél használható.
Megy a műsor. Odafordulok a kis tomboló oroszlánhoz. Leguggolok mellé, a szemébe nézek, nem fentről a magasból osztogatom az észt, mert meg sem hallja… tapasztalat…. Egy pillanatra még csodálkozva nyugtázom magamban, hogy micsoda őserő lakozik ebben a kis testben, milyen ösztönösen ki tudja magából adni a benne dúló érzelmeket pl. a földön fetrengve…lehet, hogy tanulnunk kéne tőle, nem pedig lecsitítani… (na, most köveztek meg) Gondolom, csak az én gyermekem szokott ilyen live show-t mutatni magából… Belül persze tombolok, de mielőtt szólnék hozzá leállítom a belső monológomat, mert ugyanazt kapom vissza tőle. Szóval először is elmondom neki, hogy nyugodtan tombolja ki magát, ordítson, toporzékoljon, tippeket is adok neki, hogyan vezesse le a feszültségét, mondjuk üssön rá az asztalra vagy ordítson akkorát amekkorát csak tud, (anélkül, hogy magát vagy másokat bántana ezzel) , adja ki ami belül van, utána beszélünk, ha úgy akarja. Ezen már rendszerint meglepődnek a gyerekek, mert nem erre számítanak. Arra számítanak, hogy elkezdesz kiabálni, rángatni őt, jól felhúzod magad és elmondod neki, hogy mit ne csináljon. “Ne hisztizz, ne feküdj le a földre, ne ordíts…” A “ne” és a “nem” szavak a gyerekek szótárában alapból hiányoznak kezdetben, mert ők képekben gondolkodnak, ezért célravezetőbb azt megfogalmazni, mi az amit várunk tőlük. S ha egy kicsit is működik köztetek a bizalom, akkor miután kitombolja magát, lehet vele beszélni:
Tudok neked segíteni, hogy jobban érezd magad?
Hogyan tudok neked segíteni, hogy jobban érezd magad?
Mit tehetek érted, hogy jobban érezd magad?
Egyszerűen teljes figyelmemmel vele vagyok a helyzetben, és meg kívánom érteni mit is akar ezzel a hisztivel kifejezni.
Túl egyszerű lenne, s mindjárt fel is sorolsz nekem három indokot, hogy a Te gyerkőcödnél a hiszti kezelése így nem működne? Teszteld és elfogadom, hogy ez nem a ti 3 kérdésetek. Nekem sem válik be minden alkalommal, csak majdnem minden alkalommal. 🙂
Oda-vissza működik: Egy fáradt pillanatomban nagyon mérges voltam valamiért, legfőképpen magammal nem voltam jóban. Kiabáltam, tomboltam. Az akkor háromévesem ennyit mondott nagy nyugalommal:
“Anya, majd szólj ha kitomboltad magad és tudunk beszélni!”
Így tanítjuk egymást…
…egyszerűen, energiával, szívvel, szeretettel…
Simon Erika – Analda