Még meg sem született a baba, már címkézik. Egy névvel, egy tulajdonsággal, egy sorssal. Sokat mozog, vagy keveset, éjszaka alszik vagy sem, a jelekből már messzemenő következtetéseket lehet levonni, hogy ‘milyen baba’ lesz.
Aztán világra jön.
Lépten – nyomon kérdezgetik az anyát (akinek innentől nincsen neve, a gyermekhez kapcsolódó szociális rendszerek számára ő lesz az *Anyuka*), hogy *jó* vagy *rossz* a baba. Mit jelent az, hogy jó vagy rossz egy újszülött? Eszik,alszik kategória vagy sokat sír,hasfájós,nemalvós. Ez csecsemőkorban folytatódik tovább: *jó evő* *jó mászó* *rossz alvó* *szófogadó* *hisztis* *önálló*Aztán kisgyermekkorban mindez fokozódik. Szocializálódnia kell. Óvoda, iskola tovább bélyegzi, beskatulyázza. Papírja is lesz némelyiknek a bélyegről. S csak gyűlik a címke. Adják a szülők, a nagyszülők, a gyerekorvos, a védőnő, a pedagógusok, a gyerektársak, a társadalom, az őt körülvevő környezet. A baj csak ott van, hogy idővel aztán a gyerek a sokat halott szavakat el is hiszi, azonosul vele, hangoztatja, majd megtanulja gyártani saját magának.
*Jaj de hülye vagyok!* *Nekem ez nem megy!* *Nem tudom!*
Felnőttként is gyakran hallható mondatok, gyökerei innen erednek.
Ez a szavak személyiségformáló ereje.
SZÓMÁGIA.
Hogy ezek a mások által adott címkék többségében *pozitív* vagy *negatív* szavak, ezt döntse el mindenki maga.
Mi a megoldás?
Egyik részről odafigyelni a szavainkra.
Másrészről a tetteinkre.
A saját házunk táján rendet tenni. Ha önmagammal rendben vagyok, akkor tudok egy olyan mintát adni a gyermekemnek, amiből töltekezhet. Ahova vissza-vissza térhet erőt meríteni.
+
Kideríteni, hogy mi az ok. Miért nyomják rá a bélyeget?
Például az egyik baba miért hasfájós, a másik miért nem? Az egyik gyerek miért beteg folyton az oviban, a másik miért nem? stb..
Tudom ez nem ilyen egyszerű, fekete vagy fehér és általánosításokat sem célszerű levonni.
DE:
A tapasztalatom azt mutatja, érdemes leásni a gyökerekhez.
TOVÁBBI ÍRÁSAIMAT ITT TALÁLOD:
http://lelek-t-anya.blogspot.hu/Facebook oldalamhoz
IDE KATTINTVA JUTHATSZ!
Simon Erika